Home
About
Office of the Speaker
Deputy Speaakers
The Members of Parliament
The Traditional Elders
The Foreign Committe
The Security Affairs Committee
The Finance Committee
The Constitutional Committee
The Disarment Committee
The Civil & Human Rights Committee
Webmail Login
Contact Us
A-Z Gov-Directory
Survey
Internet Links
Wararka/News
Traditional Elders
Dastuur/Constitution
Xeer Hoosaadka
e-mail me

 


 


The List of Somali Traditional Leaders (135) Approved by the Government of the Democratic Republic of Somalia.
 Waxaan idiin soo gudbinaynaa magacyada 135-ta Oday dhaqameed ee shirku uga furmay magaalada Muqdisho kuwaasi oo soo xuli doona Ergada ansixin doonta Dastuurka cusub

Digil iyo Mirifle Traditional Elders List

No. Names Clan  

Yusuf Abdiyow Eelaay

Malaaq Xasanow Cumurow Hariin

Mohamuud Xasanow Macalin Leysaan

Macallin Cali Barre Jaroon

Xaaji Xasan Gaale Nuunow (wakiil) Haraaw

Malaaq Madey Malaaq Macalin weyne

Malaaq Malabow Malaaq Xasan Garwaale

Sheekh Aadan Gardhuub Reer Dumaal

Sheekh Aamin Barwaani Eimid

Malaaq Deerow Malaaq Yacquub Disow

Kuusow Maxamed Maxamuud (Wakiil) Qoomaal

Shariif Muxidiin Asharaaf

Malaaq Cali Shiine Waanjeel

Osman Ibdiyo Enow Heledle

Malaaq Maxamuud Maxamed Cabdi Hadame

Malaaq Isaaq Ibraahim Xuseen Luwaay

Ibraahim Macallin Ali (Wakiil) Geelidle

Hassan Buule Abdulle (Wakiil) Jilible

Malaaq Xasan Shuuri Hubeer

Cabdirashiid Sheekh Cabdisalaam Yantaar

Ahmed Aadan Laamow Gowaabwiin

Maxamed Cali Xussen Gasaaragud

Malaaq Cabdulqaadir Aadan Mataan Eeyle

Siidow Maadow Shanta Caleemood

Cusmaan Axmed Cabdi Geledi

Suldaan Faqi Saciid Faqi Tunni

Suldaan Buube Suldaan Abdalla Buube Bagadi

Warsame Ibraahin Caliyow Ibrow Jiide

Aadan Ali Macalin Banin Gare

Siidey Xaaji Maxamed Nuur Dabare

Daarood Traditional Elders List


Suldaan Cabdi Suldaan Cali Sokor Maxamed Subeer

Suldaan Faarax Suldaan Cusman (Nageeye) Maqaabul

Ugaas Hussein Ugaas Cismaan (Nur) Tolomooge

Ugaas Maxamed Ugaas Hassan (Shangolow) Bahgari

Ugaas Cumar Ugaas Xiireey Cawlyahan

Ugaas Cabdulqaadir Ugaas Cusmaan Ugaas Aaden Bartire

Suldaan Maxamed Axmed Cabdulle Suldaan Burtinle - Awrtable

Ugaas Xasan Ugaas Yaasiin Dashiishle

Garaad Jaamac Garaad Cali Dhulbahante

Garaad Saleebaan Garaad Maxamed Dhulbahante

Ugaas C.llaahi Ciise Nuur Dhulbahante

Garaad C.llaahi Soofe Duraan Dhulbahante

Maxamuud Ugaas Axmed Leelkase

Suldaan Subeyr Xaaji Maxamuud Leelkase

Sultan Saciid Sultan Cabdisalan Sultan Cali Warsangeli

Suldaan Maxamed Cabdullaahi Cartan Warsangeli

Burhaan Boqor Muuse Cismaan Maxamuud

Islaan Bashiir Islaan Cabdulle Cumar Maxamuud

Suldaan Saciid Maxamed Garaase Ciise Maxamuud

Beeldaaje Jaamac Cabdullahi Beeldaje Cali Saleebaan

Beeldaaje Ismaaciil Beeldaaje Yaasiin Beeldaaje Suwaaqroon

Suldaan Cabdiqani Suldaan Xasan Xaaji Cali Baalle Reer Baciidyahan

Beeldaaje Cali Beeldaaje Faarax Beeldaaje Maxamuud Cali Jibraìil

Ugaas Mohamed Ugaas Hashi Ugaas Hirsi Mareexaan

Nabaddoon Cabdulle Cabdi Ibraahin Mareexaan – Hawraarsame

Hussein Deer Caddaawe / Mohamed Hassan Yarow Mareexaan – Reer Xasan

Ibrahin Mohamed Aaden Mareexaan – Uurmidig

Axmed Barre Cali Xaabbuun Mareexaan – Galgaduud

Sheekh Hassan Hussein Mareexaan -

Hassan Cilmi  (Xasan Yare) Mareexaan – Galgaduud

Hawiye Traditional Elders List


Ugaas Saciid Ugaas Maxamed Carab Duduble

Jaamac Rooble Sabriye Duduble

Ugaas Cabdullaahi Ugaas Xaashi Ugaas Faracadde Murusade

Maxamed Axmed Yalaxaw Murusade

Xasan Axmed Sabriye Murusade

Suldaan Maxamed Suldaan Muuse Xaaji Lugoloox Sheekhaal

Faarax Ugaas Muumin Xawaadle

Nabaddoon Cali Maxamed Oosbito Xawaadle

Axmed Cabdi Caalin Xawaadle

Maxamuud Cabdullaahi Yuusuf Xawaadle

Imaam Maxamed Yusuf Cali Mudulood

Ugaas Maxamud Cali Ugaas Mudulood

Xuseen Guure Calasow Mudulood

Cabdi Abshir Gudde Mudulood

Maxamed Cabdi Shiddo Mudulood

Ugaas Cumar Ugaas Cismaan Ugaas Cilmi Mudulood

Warsame Ali Suuleey Mudulood

Ugaas Mire Maxamed Ducaale Saruur

Ugaas Xasan Ugaas Maxamed Cayr

Ugaas Cabdullaahi Ugaas Faarax Saleebaan

Nabaddoon Axmed Diiriye Cali Saleebaan

Maxamuud Axmed Aaden Caddaawe Sacad

Garaad Aadan Cilmi Qoorweyne Sacad

Maxamed Axmed Xasan / Ugaas Xuseen Maxamed Daud Silcis

Islow Abukar Islow Xasan Wadalaan

Ugaas Cabdiraxman Ugaas Cabdullaahi Ugaas Muxamad Gaaljecel

Cabdi Xuseen Cabdulle Dagoodi

Islaw Maxamed Wabar Axmed Wabar Cabdi Baadicadde

Islaw Cabdinasir Ugaas Nuurre Ugaas Cismaan Jiidle

Wabar Geedi Wabar Xasan Wabar Kutubow Jijeelle

Dir Traditional Elders List


Suldaan Cabdillaahi Kibaar Faarax Samaroon

Nabadoon Abiib Maxamed Maxamuud Samaroon

Suldaan Mohamed Aadan Ashkir Samaroon

Suldaan Diiriye Geelle Cali Samaroon

Caaqil Idriis Jaamac Ciiltire Ciise

Caaqil Maxamuud Jaamac Boqorre (wakiil) Ciise

Caaqil Maxamuud Ibraahin Sahal Ciise

Feysal Boodhle Caddaawe (wakiil) Ciise

Suldaan Maxamed Cabdulqaadir Cidagale

Boqor Raabi Jilaal Cidagale

Suldaan Maxamed Suldaan Xasan Bulbul Habar Yonis

Suldaan Maxamed Suldaan Xirsi Qani Habar Yonis

Suldaan Xamid Aadan Mataan Habar Yoonis

Suldaan Xuseen Cabdi Cabdullaahi Arab

Suldaan Xuseen Suldaan Xaaji Cabdillaahi Arab

Suldaan Xasan Ibraahin Ismaaciil Habar Awal

Suldaan Maxamed Aadan Sheikh (Ciise Muuse) Habar Awal

Cabdiraxman Aadan Cali Aadan Habar Awal

Boqor Cusmaan Maxamuud Buurmadow Habar Jeclo

Siciid Diiriye – wakiil (Suldan Mustafe Maxamed Habar Jeclo

Faarax Maxamuud Maxamed – wakiil (Suldaan Cali Xirsi Axmed) Habar Jeclo

Toljeclo Toljeclo

Suldaan Ibraahim Cali Suldaan Xaaji Cabdalle Ciise – wakiil- Biyamaal

Ugaas Aaden Diiriye Ibrahin –wakiil - Biyamaal

Nabaddoon Cumar Abshir Cumar Ismiin -Biyamaal

Ugaas Saalax Cabdinur / Ugaas Xuseen Xaaji Cumar Surre

Ugaas Cabdiraxmaan Xaaji Xuseen / Ugaas Maxamed Khaliif Ibraahim Surre

Ugaas Cabdixakiim Ugaas Maxamed Bajamaal

Ugaas Maxamed Buulle Jiirow Warday

Siid Axmed Sheekh Cabdullaahi Sheekh Ibraahin Ow Siciid

Beesha 5aad Traditional Elders List


Ugaas Aweys Xuseen Honero Mushunguli

Suldaan Maxamed Osman Orow  / Ugaas Xaaji Xuseen Maxamadow Hintiro

Ugaas Cali Ugaas Xasan Ugaas Raage Makanne

Imaam Cusmaan Maxamed Cusmaan Banaadiri

Nabadoon Suufi Muude Cali (Bandhabow) Banaadiri

Ugaas Amiin Cali Muumin Barawaani

Ugaas Maxamed Bashiir Ugaas Xasan Rootis – madhibaan

Suldaan Axmed Jaamac Xirsi Rootis – Yibir

Faarax Gacal Guuleed Rootis – tumaal

Suldaan Cabdixaliim Cabdimaalik Yusuf Ajuuraan

Ugaas Abdulkadir Ugaas Ahmed Der / Ugaas Mohamed Ugaas Cabdullaahi Reer Aw Xasan

Suldaan Cabdulqaadir Cumar Faarax Carab Saalax

Ugaas Saalax Maxamud Cabdi Carab Soomaali

Ugaas Cabdi Guure Ugaas Maxamed Garjante

Barakaale Baajuun